Erhan Afyoncu’dan ‘tarihimizle yüzleşelim’ söylemine sığınanlara sert tepki

ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarını bir kez daha “soykırım” olarak nitelendirdi. Biden, Ermenice “Büyük Felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” ifadesini de kullandı.

‘TARİHİMİZLE YÜZLEŞELİM’ SÖYLEMİ

24 Nisan’da, 1915’teki sözde Ermeni soykırımına ilişkin yalan propagandasının arkasına sığınanların öne sürdüğü argüman ise ‘tarihimizle yüzleşelim’ söylemi.

Ermeni çetelerinin 278 Müslüman Türk’ü katlettiği Erzurum’un Alaca köyündeki toplu mezarlar, yaşanan vahşetin en büyük tanığı.

“YAKILMIŞ GENÇLER BALTALARLA PARÇALANMIŞTI”

O sözleri 10 Mart 1918 yılında kaleme alan 1. Kafkas Ordu Komutanı Kazım Karabekir, şu ifadeleri kullanmıştı:

Alaca köyünde cenazeler, insanın aklını oynatacak bir halde idi. Bütün çocuklar sürgülenmiş, yaşlılar ve kadınlar samanlıklara doldurulup, yakılmış gençler baltalarla parçalanmıştı. Çivilere asılmış ciğerler ve kalpler görünüyordu. Bütün bu acıklı görünüşler, Erzurum’a atılmaya ve oradaki zavallılara yardıma beni mâhkum etmiştir.

“NİÇİN TARIHI ARAŞTIRALIM DENİLMİYOR DA YÜZLEŞMEK DENİLİYOR?”

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Erhan Afyoncu, ‘tarihimizle yüzleşelim’ ifadelerine şu sözlerle tepki gösterdi:

‘ERMENİÇETELERİ, ALACA KÖYÜNDE 278 KİŞİYİ KATLETTİ’

Ermeni general Antranik önderliğindeki çetelerin, 9 Mart 1918’de Erzurum’un Aziziye ilçesine bağlı Alaca köyünde diri diri ateşe verdiği köylülerin maruz kaldığı katliam, Osmanlı ve Genelkurmay Başkanlığının arşivlerinin yanı sıra yerli ve yabancı bilim adamlarının eserlerinde de yer buldu.

Alaca köyü sakinlerinden 73 yaşındaki İzzettin Eltas, yaptığı açıklamada, bu katliamları ailesinden dinlediğini söyledi.

Babasından dinlediğine göre, Ermeni çetelerinin, köylülerden bazılarını bir yere kapatarak süngüler ile öldürdüğünü anlatan Eltas, şöyle konuştu:

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir